2017-05-03

Шахматната верига ChessBomb Tour 2017 наниза втория си турнир по блиц шахмат в Пловдив

На 03.06.2017 в гр. Пловдив се проведе вторият фестивал от веригата ChessBomb Tour 2017. Организирането на верига турнири по блиц шахмат, които се провеждат на открито в централните градини на София, Пловдив, Варна и Бургас, е уникална за България новаторска инициатива. С нея за пореден път се наложи престижа на ЧесБомб задругата, обединяваща шахматния портал Chessbomb.com и ШК ЧесБомб – Пловдив. Екипът на ЧесБомб постоянно се стреми да осъвременява и модернизира стандарта за провеждане на турнири у нас.
Неблагоприятната синоптична прогноза отново не уплаши организаторите и наложи „план Б” – смяна на планираното място. Великолепният шахматен празник се проведе в просторната зала „България“ на Конгресния център на Международния панаир в град Пловдив. Гости на официално откриване, което започна 14.15 ч., бяха министърът на културата Боил Банов и най-младата депутатка Теодора Халачева.
 DSC_0019.JPG
Министър Банов, дългогодишен почитател на шахматната игра, направи първия символичен ход в турнира и постави началото на двубоя между ГМ Александър Делчев и Красимир Бранков.
В трите турнира от шахматния фестивал: А – професионалисти (шахматен рейтинг по-голям от 2100), Б – любители (шахматен рейтинг по-малък от 2200) и В – деца (до 16 години) взеха участие близо 130 шахматисти от всички възрасти, а множеството от родители, треньори, придружители и любители на шахматната игра наблюдаваха и се вълнуваха отстрани. Шахматната надпревара се проведе в 9 кръга по Швейцарска система с контрола за игра по 5 минути на състезател, с добавени по 3 секунди на ход.
Преди началото на състезанието малките участници участваха в шахматна викторина със задачи, в която най-силно се изяви Симеон Тодев.
Благодарение на спонсорите – „Вафли Хели”, „Лактима Балкан” и изворна вода „Бачково”  състезателите можеха да се подкрепят по всяко време с минерална вода и лакомства.

DSC_0064.JPG

В забавна томбола в почивките между партиите козметичната фирма „Рефан” раздаде подаръчни комплекти. Софийската таксиметрова фирма „Такси стар”, която предлага удобно мобилно приложение, гарантиращо качествени таксиметрови услуги, подари на всички присъстващи  безплатно пътуване. Еv-interational раздаде талони за безплатно почистване и излъчи своята рекламна демонстрация в почивката преди награждаването.

DSC_0191.JPG

Победител в турнира на звездите, в който участваха 22 играчи от 4 държави България, Хърватска, Русия и Сърбия, между които 5 гросмайстори и 6 международни майстори стана ГМ Кирил Георгиев със 7 точки от 9 възможни и без нито една загуба.  Второ и трето място разделиха ГМ Александър Делчев и ММ Вячеслав Тиличеев с по 6,5 точки.

DSC_0373.JPG
Специалната награда за жени стана притежание на националната състезателка Ива Виденова от Локомотив 2000 - Пловдив.
Най-многобройна беше любителската група, участваща в турнир Б – в нея взеха участие 56 шахматисти.
С 8 от 9 възможни точки победата убедително извоюва състезателката и треньорка на ШК „Бургас 64“ – рускинята Виктория Бухтеева. Отлично се представиха младите шахматни надежди – Габриела Антова и Цвета Галунова, които заеха съответно 6-то и 9-то място в генералното класиране. Специалните награди при сеньорите над 60 години спечелиха Цецко Тодоров с 5,5 т. и Христо Петков.

Победителите в турнир А и турнир Б, освен с парични награди на стойност 450 лева, бяха удостоени със специално изработени стилни купи от ММ Веселин Пантев и студио АРТ-Лайн  –  Пловдив.
В турнир В, най-емоционалната група на децата до 16 години, участваха 46 състезатели. Голямата награда – лаптоп Asus спечели Стоян Стоянов от Асеновград с внушителния резултат 8 от 9 възможни точки.

DSC_0445.JPG

Второто място и смарт телефон Huawei взе известната пловдивска звезда Виктория Радева.
Тя водеше в класирането до последния кръг, но загуби от републиканския шампион до 16 години от ШК ЧесБомб - Пловдив – Иван Кочиев.

Той се нареди на третото място и си тръгна с таблет Huawei.
Всички малки шахматисти получиха предметни награди, които избираха по свой вкус от импровизиран базар с подаръци.

Приятните изненади, игрите във великолепния двор на Конгресния център, новите приятелства, вдъхновяващите срещи с гросмайстори и вкусната пица за обяд оставиха всички малки участници щастливи и доволни.

Съдийският екип в състав Ружка Генова, Драгана Пеич-Ранджелович и Здравко Недев отново се проявиха със строг професионализъм, умение и търпение.
DSC_0331.JPG
На закриването наградите връчиха организаторите – ГМ Александър Делчев от ШК ЧесБомб Пловдив и Борислав Ризов от шахматния портал ChessBomb.com. Победителите в трите турнира ММ Вячеслав Тиличеев, ГМ Даворин Куляшевич, Красимир Бранков, Виктория Буктеева и Стоян Стоянов ще могат да премерят сили с десет от най-добрите играчи в световния шахматен елит в заключителния турнир от веригата - на 16-17 септември в Пловдив.
Наградният фонд беше внушителен за състезание от такъв формат – 5000 лв. Турнирът се осъществи благодарение на Община Пловдив, Международния панаир Пловдив и основния спонсор – международния шахматен портал ChessBomb.com.
Резултатите можете да разгледате подробно на http://www.chess-results.com/ и в коментара на ГМ Ружка Генова. Повече за това как протече първият фестивал може да видите блога на ChessBomb.
Следващият турнир от веригата ще се проведе на 01.07.2017 в Морската градина в гр. Варна.